Spejeme k rozvratu štátu, dôsledky môžu byť katastrofálne

 

„Čo nám však dnes chýba, je politika zdravého rozumu, bez malicherností a vzájomných hádok,“ uviedlo 17. novembra 2018 Matovičovo hnutie Oľano. Ako je to dnes, keď je premiérom práve Matovič, vidíme denne.

Hádky a konflikty, amaterizmus, diletanstvo a chaos, to všetko je už priam ošúchanou témou. K tomu už aj papalášstvo a dvojaký meter. A naše otázky typu, kam sa podel zdravý rozum.

„Platia zákony v tejto krajine alebo neplatia?“, spýtal sa v týchto dňoch minister Naď a dodal, že pokiaľ áno a niekto ich porušuje, tak by mal byť „adekvátne potrestaný“. No… Týka sa to, pán minister, aj premiéra a ďalších predsedov vládnych strán, ktorí papalášsky porušili nariadenia, ktoré my všetci ostatní musíme dodržiavať, alebo len bežných ľudí?

To, čo si predstavitelia vládnej moci nedávno dovolili, je v politicky kultúrnejších krajinách nemysliteľné (v Českej republike sa za porušenie nariadení odstupuje z funkcií). V kombinácii s dlhodobým chaosom, šikanovaním občanov (napríklad tých, čo bývajú za hranicami a pracujú na Slovensku), neprehľadne meniacimi sa rozhodnutiami a nedôstojným vystupovaním nevychovaného premiéra to vedie k zvyšovaniu napätia v spoločnosti, k strate autority štátu a znižovaniu disciplíny občanov (a dnes už aj k črtajúcej sa občianskej neposlušnosti).

Minister vnútra porušovanie nariadení označil za hyenizmus. Dobre, bolo to v kontexte reakcie na otvorenie košických gastroprevádzok. Ale aj tak… Na nedodržanie opatrení použil slovo hyenizmus. Takže, ako je to, pán minister? Keď iní nedodržia opatrenia, je to hyenizmus, ale keď opatrenia nedodržia Vaši koaliční kolegovia, je to v poriadku? A naozaj je v poriadku, ak minister vnútra vyzýva ľudí k obmedzeniu mobility a pritom sa spúšťajú lyžiarske vleky (lebo Kollár môže všetko a do jeho biznisu mu predsa nikto hovoriť nebude) a otvárajú sa vianočné trhy? Na jednej strane predstavitelia štátu vyzývajú k obmedzeniu mobility, na druhej strane politici na takej či onakej úrovni svojimi rozhodnutiami pozývajú k mobilite. Zdravý rozum v nedohľadne.

Aby nedošlo k nedorozumeniu. Autor tohto textu je zástancom prísnych opatrení a prísnej individuálnej i spoločnej disciplíny. A tiež dôslednej kontroly dodržiavania opatrení a sankcionovania ich flagrantného porušenia. Avšak politici ako prví musia ísť príkladom a po porušení platných nariadení mali byť – použime slová ministra Naďa – adekvátne potrestaní (čo v tomto prípade znamená vyvodiť politickú zodpovednosť).

Hlavný hygienik je v nezávideniahodnej situácii. Na jednej strane musí presadzovať prísne opatrenia, trvať na ich dodržiavaní a vyzývať občanov k zodpovednosti a disciplíne. Zároveň má vedľa seba politikov-papalášov, ktorí porušujú opatrenia, robia si čo chcú a poniektorí ešte aj nadávajú občanom. Mikas v reakcii na správanie sa tých, čo porušujú opatrenia, nemôže inak než povedať, že „musia si uvedomiť, že porušujú naše vyhlášky“. Lenže opäť: tých, čo cynicky porušili vyhlášky, máte vedľa seba, takže nech sa páči, pán Mikas, tieto slová adresujte aj im.

Tu nejde o to opäť pripomínať papalášstvo mocných, ale o to, ako vyznievajú výzvy k zodpovednosti v zrkadle tohto papalášstva a akú nevôľu môžu vyvolať.

Nelogickosť opatrení, absencia akéhokoľvek plánu, hádky a vyvolávanie konfliktov, chaos a ad hoc rozhodnutia, papalášstvo, nadávanie občanom atď., to všetko vedie k zhoršovaniu situácie, k prehlbovaniu napätia a k rozvratu štátu. Ak sa tento negatívny trend trvajúci už dlhé mesiace urýchlene nezastaví, môže mať katastrofálne dôsledky.

Lenže premiér svojou reakciou na slová prezidentky o tom, že by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie niekomu inému, opäť len potvrdil, že ničomu z tohto nerozumie alebo nechce rozumieť. V takom prípade – pretože tento stav je už neudržateľný – je namieste iná úvaha. Tá o nutnosti odovzdať riadenie krajiny niekomu, kto by bol schopný zastaviť rozvrat štátu a vyviesť krajinu z čoraz väčšieho chaosu.