Rozhovor RTVS s Jánom Čarnogurským i následná reakcia RTVS na kritiku pre šírenie dezinformácií opäť potvrdili neprofesionálnosť spravodajstva RTVS.
Reakcia RTVS nezodpovedá skutočnosti
„V rámci vyváženosti sa snažíme o komplexný názorový pohľad na každú tému, uvedenie všetkých informácií do kontextu a samozrejme o vyvracanie nepravdivých tvrdení a ich konfrontáciu s overiteľnými faktami,“ uvádza vo svojom stanovisku RTVS.
V kontexte šírenia nepravdivých tvrdení a dezinformácií to vyznieva alibisticky, cynicky a poburujúco. Moderátorka totiž nijako nereagovala a neoponovala, nekonfrontovala nezmysly s overiteľnými faktami, len asistovala ako Čarnogurského komparz.
Nehovoriac o tom, že šírenie dezinformácií považuje vedenie RTVS za „komplexný názorový pohľad“ – presne v duchu bežných argumentov dezinfoscény.
Pochybné argumenty
Dezinformačná prokremeľská rétorika je už dlhodobo agendou Jána Čarnogurského ako člena Valdajského klubu. Lenže súčasťou komplexu názorových pohľadov vo verejnoprávnom médiu majú byť názory stavané na faktoch, nie dezinformácie a nepravdivé vyjadrenia. Navyše s politickým odkazom rozporným s našim ukotvením v štruktúrach západného civilizačného okruhu.
„Pri výbere respondentov dbá RTVS na zastúpenie rôznych názorových spektier a vedomá a cielená cenzúra vybraných respondentov je pre verejnoprávnu inštitúciu neprípustná.“
Takže výber respondentov bez tých, čo opakovane šíria dezinformácie, považuje RTVS za cielenú cenzúru? Bravó. Argumentuje opäť na spôsob dezinfoscény. Dezinformácie a nepravdivé tvrdenia dáva na jednu rovinu s odbornými. Kým sa mnohí zodpovední ľudia snažia poukazovať na dezinformácie a ich dopad na spoločnosť, RTVS ich považuje za relevantné názory.
Nuž a to, že spravodajca RTVS z Moskvy Matej Šulc reprodukuje propagandu Kremľa, alebo, že v čase, keď Rusko začalo vojnu proti Ukrajine, v RTVS varili, cvičili a smiali sa, sú už len trpké poznámky pod čiarou.