Žilinka láme demokraciu. Hanebne a drzo

 

Lámať demokraciu možno nielen obchádzaním zákonov a zneužívaním kompetencií. Možno to robiť aj spôsobom, akým sa s kompetenciami narába. A presne to robí opakovane – na svoju hanbu – generálny prokurátor. A to aj v prípade, ak s predmetným rozhodnutím prichádza jeho námestník.

Selekciou novinárov pripomínajúcou Mečiarove spôsoby, nepodaním návrhu na rozpustenie Kotlebovcov (lebo dôvody na to nevidí) a šírením falošnej informácie vypustenej z ruskej ambasády, áno tej, ktorú aj slovenská polícia označila za hoax, Žilinka poodhalil svoje videnie sveta. Nuž a teraz ukázal, čoho všetkého je v rámci svojho postavenia schopný.

Tomu, čo teraz predviedla generálna prokuratúra, sa slangovo hovorí na hulváta. Skôr než by sa pán generálny rozčúlil, dodajme, že nespochybňujeme kompetencie dané sporným paragrafom. K spôsobu ich využívania a k argumentačnej rovine sa však vyjadriť môžeme. Aspoň zatiaľ.

Zo samotného rozhodnutia o zrušení obvinení i z argumentačnej úrovne až priveľmi trčí snaha všemožne zabrániť tomu, aby boli Fico s Kaliňákom postavení pred súd. Aj za cenu verejného pobúrenia, vlastného znemožnenia a trápnych obhajobných argumentov. Bolo by to rizikové. Pretože už ani so sudcami to nie je také jednoduché.

Nie, nie je to Žilinkova správa o stave republiky. Je to správa o stave najvyšších poschodí generálnej prokuratúry. Správa o Žilinkovom svete. Správa o tom, že Žilinka nás vracia späť do čias ochrany „našich ľudí“.

Načasovanie oznámenia o zrušení obvinení nemohlo byť náhodné. V deň, keď prezidentka predniesla správu o stave republiky, pričom bolo jasné, že poukáže na viaceré neduhy v politickej sfére? Žilinku musíme podozrievať, že to bol zámer. Dodajme, že – vzhľadom na kontext – zámer a počin politický.

Trochu slušnejší prokurátor by práve takéto rozhodnutie aspoň z minimálnej úcty k hlave štátu neoznámil v ten istý deň. A niekto ešte slušnejší by takéto rozhodnutie v takejto exponovanej kauze vôbec nedopustil a rozhodnutie by prenechal súdom. Minimálne preto, aby nevznikli podozrenia a špekulácie.

Robert Fico nemá inú možnosť len sa všemožne snažiť byť súčasťou nasledujúcej vlády. Inak sa vystavuje riziku, že bude vyšetrovaný a jeho beztrestnosť bude ohrozená. Teraz mu generálna prokuratúra pomohla ako len mohla. Síce hanebne, ale na tom im nezáleží. Odviedla kus práce a to sa ráta.

Robert Fico sa už dávnejšie vyhráža pomstou. No tá lavína vyhrážok príde až teraz.

Ak generálna prokuratúra v podstate odkázala vyšetrovateľom, aby v danej veci znovu konali, mali by čo najskôr tak urobiť. Aj s predstavou, že generálna prokuratúra Fica s Kaliňákom znovu ochráni. Nech. A nech ten kolotoč ide zas a znova. Nech sa páni generálni zas ukážu. A ako sa ľudovo hovorí, nech je zábava. Hoci zábavné to fakt nie je. Toto je už poriadny súmrak.