Košický protikorupčný pochod – popri tom, že nadväzoval na bratislavský a tak rozšíril jeho záber – mal aj pridanú hodnotu: poukázal aj na nešváry spojené s vedením mesta Košice.
Košičania majú veľa dôvodov spojiť požiadavku na odstúpenia Kaliňáka, Gašpara a Kováčika s protestom proti spôsobom, akým sa správa vedenie ich mesta na čele s Richardom Rašim. Nie primárne preto, že ide o to isté politické prostredie, ale preto, že ide o podobné mocenské spôsoby sprevádzané cynizmom, aroganciou a vytváraním šedej zóny politiky a biznisu.
Podozrivá prihrávka biznisu v prospech spriaznenej parkovacej firmy, obhajovanie tejto babráckej firmy, ktorá svoje úlohy nezvláda a arogantné útoky voči aktivistom vystupujúcim v prospech záujmov obyvateľov mesta, to všetko je spolu s ďalšími problémami predmetom dlhodobej kritiky obyvateľov Košíc. Napokon o týchto kauzách a problémoch sa už napísalo viac než dosť.
To, že v Bratislave, Prahe a Košiciach najčastejšie zaznievali mená Fico, Kaliňák, či Gašpar, znamená, že zástupy mladých ľudí si nečinnosť kompetentných orgánov spájajú najviac s týmito menami a že práve v ich prístupe vidia hlavný dôvod neriešenia korupcie a množstva káuz spojených aj so spriazneným ekonomickým prostredím.
Mladí ľudia sa ozývajú. Dospelým spôsobom. Nie je im jedno, v akej krajine žijú. Identifikovali jednu z kľúčových problémových oblastí a kľúčové problémové osoby. Ich požiadavky sú racionálne.
Ak politická moc proti korupcii nič nerobí, ak spriaznených biznismenov chráni, ak odstavia vyšetrovateľa, ktorý vyšetroval pozadie Kaliňákovho biznisu, ak občania opakovane počúvajú, že skutok sa nestal atď. atď., potom je otázkou, kedy stratí verejnosť s takouto vládnou mocou trpezlivosť. Kedy sa nahlas vyjadrí, že takáto vládna moc už prekročila všetky medze. A práve to sa teraz stalo. V Bratislave aj v Košiciach. A stane sa aj v Prešove a Žiline.
(kosicednes.sk 9. 6. 2017)