Príbeh šéfa finančnej polície Bernarda Slobodníka sa nezačína členstvom v Smere, ani sponzorstvom pre Smer. Pred novembrom 1989 bol dôstojníkom ŠtB v Leviciach.
Hlavnou agendou levického oddelenia ŠtB bola ochrana jadrovej elektrárne Mochovce, resp. jej výstavby ako objektu zvláštnej dôležitosti. Slobodník v minulosti argumentoval v zmysle, že pôsobil v rámci tejto agendy. Lenže neskôr pôsobil aj v oddelení bez charakteristiky ochrany elektrárne.
Agenda ochrany hospodársky dôležitých objektov a príprava preventívnych opatrení bola súčasťou boja proti tzv. vnútornému nepriateľovi. A to je omnoho širší priestor než akási nevinná predstava o chlapíkoch chrániacich Mochovce. Čo všetko teda v rámci tejto agendy a popri nej levickí eštebáci robili?
Začiatkom osemdesiatych rokov ŠtB vypracovala akciu Kruh ako reakciu na vznik Solidarity v Poľsku. Režim potreboval zabrániť podobným štrajkom a aktivitám v závodoch, k akým dochádzalo v Poľsku. V rámci toho aj levickí eštebáci zisťovali osoby s protisocialistickými názormi a pripravovali opatrenia proti potenciálnym prejavom odporu voči režimu. Túto činnosť vyhodnocovali dvakrát za rok.
Od polovice osemdesiatych rokov sa levickí eštebáci zamerali aj na kontrolu zabezpečenia rozmnožovacích strojov v podnikoch a na mimoriadny dohľad nad niektorými podnikmi, ako napríklad ČSAD Levice.
V decembri 1986 začalo levické oddelenie ŠtB monitorovať osoby židovského pôvodu v okrese, ich zastúpenie v hospodárskej a spoločenskej sfére a zisťovalo ich prepojenie na „kapitalistické zahraničie“. Antisemitizmus levických eštebákov v praxi. Levickí eštebáci zároveň zisťovali vierovyznanie všetkých „nepriateľských“ osôb v okrese.
Vždy pred Veľkou nocou zintenzívnili aj v Leviciach sledovanie cirkevného prostredia, oficiálneho i tzv. podzemného. Okrem toho na náboženských púťach pravidelne fotografovali poznávacie značky áut účastníkov.
Keď došlo v Maďarsku k uvoľneniu režimu, levickí eštebáci zintenzívnili sledovanie aktívnejších občanov maďarskej národnosti a monitorovali aktivity levickej pobočky kultúrnej organizácie Csemadok.
Okresné oddelenie ŠtB v Leviciach sledovalo tiež cudzincov v blízkosti maďarských hraníc. Sledovali aj tých obyvateľov okresu, ktorých podozrievali zo zámeru emigrovať. Pohraničníkom odovzdávali aj informácie o tých, čo chceli vycestovať do Juhoslávie alebo na Západ.
Od roku 1986 okresné oddelenie ŠtB v Leviciach zintenzívnilo aj sledovanie tzv. nepriateľských osôb. Prominentnou osobou bol spisovateľ Ivan Kadlečík, ktorý býval v Pukanci a levickí eštebáci ho intenzívne sledovali až do pádu totalitného režimu.
Na levickom oddelení ŠtB pôsobil na pozícii staršieho referenta aj poručík Slobodník.
Po zmene režimu pracoval ako policajt. Napokon sa roku 2012 stal hlavným kontrolórom Mesta Levice. „Chcem slúžiť slušne, čestne a profesionálne. Verím, že moja práca a moje skúsenosti z minulosti budú v prospech celého výkonu v tejto funkcii,“ povedal Slobodník, keď bol do funkcie vymenovaný.
Potom niekdajší sponzor Smeru šéfoval Národnej protikorupčnej jednotke, aby sa napokon stal šéfom finančnej polície, ktorý aj napriek podozreniam z ovplyvňovania vyšetrovania v kauze Bašternák požíval dôveru policajného prezidenta Tibora Gašpara a dnes si ho pochvaľuje aj súčasný šéf polície Milan Lučanský.