Bolo by čestnejšie, keby sa Kyselica po odstúpení z funkcie vzdal aj poslaneckého mandátu

 
Podľa premiéra Matoviča ľudia blízki vtedajšiemu premiérovi Pellegrinimu vo vedení Vojenského spravodajstva chceli Kyselicu „zneužiť pred voľbami na rozvrat hnutia OĽaNO zvnútra“. Vraj „chceli dosiahnuť rozpad hnutia“ a „za akúkoľvek cenu zabrániť“, aby mohlo zostaviť vládu.

Ak by aj bola pravda, že vedenie vojenských tajných chcelo od Kyselicu, aby donášal na Naďa a Mikulca, a on to odmietol, premiér by mal vážiť slová.

Vstupom k vojenským tajným si Kyselica zjavne chcel pragmaticky doplniť obdobie chýbajúce do výsluhového dôchodku, čo mu nemožno vyčítať. Avšak v okamihu prikývnutia Matovičovi by bolo čestné, keby sa rozhodol: buď tajní alebo politika. Dvojitá hra však bola nielen v rozpore so zákonom, ale aj podvod a nečestnosť voči ďalším kandidátom i verejnosti.

Keď Matovič oslovil Kyselicu s ponukou kandidovať, preferencie hnutia boli na kritickej úrovni a Kyselica bol marketingový ťah. Logika veci hovorí, že šéf hnutia sa ho zrejme spýtal, čo robí, kam šiel z polície. Kyselica nemohol povedať pravdu, inak by si koledoval o obrovský problém a riskoval by definitívny koniec jednej i potenciálnej druhej kariéry. Aj Matovičovi zrejme hovoril o okopaní záhradky a rybačke. Ak by mu to s Oľano nevyšlo, mohol pokračovať ako tajný.

Je tu však množstvo nezodpovedaných otázok. Prečo hral Kyselica nečestnú dvojitú hru? Prečo neodišiel od tajných, keď už mal v službe ukončený kalendárny rok a zapájal sa do kampane? Iba preto, aby si ponechal zadné dvierka, alebo naozaj plnil úlohy v politickom prostredí? Aké správy v tom čase podával? Ak je pravda, že odmietol donášať, aké ďalšie úlohy mal, ak ho tajní naďalej držali v hre? Vystupovaním na politických akciách Oľano porušil základné princípy činnosti Vojenského spravodajstva, konkrétne princíp politickej neutrality. Kto mu držal chrbát?

Po odstúpení z funkcie štátneho tajomníka by sa Kyselica mal vzdať aj poslaneckého mandátu. Bez ohľadu na to, že o jeho dobrej vôli pomôcť reformovať políciu nemusíme pochybovať. A samozrejme treba si pamätať, že to bol práve on, kto zabezpečil posudok nahrávky z Kočnerovho USB kľúča a potvrdil, že hlasy na nahrávke, ktorá sa podobá Gorile, patria jej aktérom.

Návrat do parlamentu však nemožno obhájiť tvrdením, že ho zvolili občania. Pri krúžkovaní nemali pravdivý obraz o jeho osobe a lukratívne umiestnenie na kandidátke by ho poslalo do parlamentu tak či tak.

Prezidentka Zuzana Čaputová síce ocenila Kyselicovo rozhodnutie odstúpiť z funkcie, no bolo by namieste trvať aj na jeho odchode z parlamentu. Nateraz je totiž Kyselicov postoj polovičatý a o vyvodení politickej zodpovednosti možno hovoriť len čiastočne.