Pokus Pekingu uvaliť na Hongkong zákon o národnej bezpečnosti, ktorý by zničil jeho čiastočne autonómne postavenie a podkopal systém angloamerického práva (tzv. common-law), je dnes najdôležitejším politickým príbehom na svete, napísal americký novinár Michael Brendan Dougherty v prestížnom konzervatívnom magazíne National Review.
Západ má predstavu, že čínsky hospodársky rozvoj napokon povedie k politickej liberalizácii a k uvoľneniu represívneho režimu. Lenže aj nedávne dejiny Východnej Európy potvrdzujú, že takto to nefunguje, resp., že to funguje práve naopak, upozorňuje americký novinár. Napríklad aj v Poľsku a Československu muselo najprv dôjsť k politickej revolúcii, až potom mohla nastať skutočná ekonomická reforma.
V Číne je hospodársky rozmach (podporovaný biznisom západného sveta s touto krajinou) už dávno sprevádzaný dravým zmocnením sa priemyslu a s ním súvisiacich zručností komunistickou stranou, pripomína Dougherty. Západ tak svojim biznisom s Čínou v konečnom dôsledku len posilňuje postavenie komunistickej strany v tejto krajine a vplyv Číny nielen na susedné krajiny, ale celosvetovo.
Keď Británia roku 1997 odovzdala Hongkong pod správu Číny, Hongkong predstavoval 20 % celej čínskej ekonomiky. Dnes to nie sú ani 3 percentá. Peking chce teraz „prinútiť Hongkong vybrať si medzi prosperitou a slobodou“.
Lenže to, že pre západný svet je Čína jednoducho len ďalší „hráč na trhu“, jej umožňuje konfrontovať západných technokratov s otázkou: Čo si principiálne ceníte viac – slobodu alebo skyvu chleba? Teda princíp politickej slobody pre všetkých alebo zvyšovanie miery materiálneho pohodlia?
Nie je to prvý raz, čo sa čínski komunisti snažia v Hongkongu konsolidovať svoju moc a zlikvidovať jeho čiastočnú autonómiu a právny systém. Stalo sa tak už trikrát: roku 2003, 2014 a vlani. Obyvatelia Hongkongu sa zakaždým statočne postavili na odpor a hrozbu odvrátili.
Namiesto nových a nových zmlúv s Čínou „by sa mali západní lídri koordinovaným úsilím vzoprieť a obnoviť kontrolu nad kľúčovými odvetviami, aby ich nástupcovia nemuseli prijímať toľko ekonomicky bolestivých rozhodnutí“ na zabránenie neblahých dôsledkov silnejúceho čínskeho vplyvu, tvrdí americký novinár.
Dianie v Hongkongu a postoj jeho občanov nesie v sebe odkaz presahujúci hranice tejto ostrovnej oblasti. Americký novinár pripomína, že „vo svete, ktorý je ohľadom moci a peňazí dosť cynický, obyvatelia Hongkongu robia niečo, čo by nás malo inšpirovať: ukazujú, že slobodu nemožno len tak lacno predať“.