Keď bol Fico v opozícii, predčasné voľby nazýval legitímnym cieľom

 
V marci 1994 prezident Michal Kováč na adresu Vladimíra Mečiara prehlásil: „Pán premiér nie je schopný partnersky spolupracovať a viesť korektný dialóg. Nedokáže zjednocovať rôznorodé zoskupenia občanov a znásobovať politickú energiu štátu. Vzhľadom na jeho podozrievavosť dokáže spolupracovať len s ľuďmi, ktorí sú mu nejakým spôsobom zaviazaní.“ Ak sa vám pri týchto slovách vynára aj obraz Roberta Fica, nie ste s tým sami.

Krátko po prejave prezidenta Kováča, iniciovala opozícia, ktorej súčasťou bol aj Robert Fico (vtedy ako člen SDĽ), odvolanie premiéra Mečiara. Robert Fico predčasné voľby podporoval. Neodmietal ich tvrdením, že by boli popretím výsledku demokratických volieb. Ani nekritizoval prezidenta Kováča otvorenie témy predčasných volieb. Parlament napokon odvolal Mečiara z funkcie predsedu vlády. Zo vzniknutej situácie Fico ťažil aj osobne: za dočasnej vlády Jozefa Moravčíka bol vymenovaný za agenta pre zastupovanie SR v konaní pred Európskou komisiou pre ľudské práva a Európskym súdom pre ľudské práva.

Iba deväť mesiacov po riadnych parlamentných voľbách roku 2002 Robert Fico prehlásil, že bude bojovať za predčasné voľby a podporí sociálny tlak ľudí na vládu. Uviedol, že dôvodom „určite nie je naša nedočkavosť, ale narastajúca a odôvodnená obava, že strany vládnej koalície budú pristupovať k zneužívaniu štátnej moci ako poslednej šance na vlastnú záchranu pred nevyhnutným odchodom do opozície“. V tejto súvislosti Fico tiež povedal, že občania sú s vládou veľmi nespokojní a miera ich hnevu voči vládnej koalícii rastie. Alebo, že keď vláda pácha škody, „je otázka predčasných volieb legitímna“.

Podľa strany Smer mali byť predčasné voľby jediným legitímnym spôsobom, ako vyviesť Slovensko z marazmu. Po neúspešnom referende o skrátení volebného obdobia druhej vlády Mikuláša Dzurindu Robert Fico v apríli 2004 prehlásil, že „legitímnym cieľom každej opozície je skrátiť volebné obdobie vlády, s ktorou nie je spokojná“.

Toto všetko povedal Robert Fico o predčasných voľbách, keď bol v opozícii. Dnes ako premiér tvrdí, že predčasné voľby by boli popretím výsledku demokratických volieb. Keď opozícia iniciuje odvolanie premiéra, on tvrdí, že jej nejde o nič menšie ako je štátny prevrat, ktorý znamená chaos, nestabilitu a nepokoj.

Nie je to prvý raz, čo Robert Fico hovorí inak, keď je v opozícii a inak, keď je premiérom. Zakaždým ako sa mu to práve hodí.