Psychiatri, nástup!

 
Premiérovo ťaženie proti prezidentovi, ktorý nastavuje vláde zrkadlo a požíva vo verejnosti vysokú mieru popularity, pripomína časy, keď proti Michalovi Kováčovi viedol vojnu Vladimír Mečiar.

Nielen vybudovaním šedej zóny biznisu a politiky, ale aj rétorikou a štýlom politiky Robert Fico mení na Mečiara. Na toho Mečiara, ktorého vystupovanie viedlo psychiatrov k verejnému vyjadreniu.

V máji 1998 slovenskí psychiatri vyzvali Vladimíra Mečiara, aby sa vo svojom i obecnom záujme stiahol z politiky. „Ako odborníci na duševné zdravie už dlho s obavami sledujeme, ako narábate s mocou,“ napísali vtedy v otvorenom liste renomovaní psychiatri. „Nemáme síce právo vyjadriť sa k Vašej osobe z hľadiska psychiatrického nálezu, cítime však povinnosť vyjadriť sa k Vášmu správaniu sa v politike a vo verejných vystúpeniach. Prejavujete v ňom veľkú dávku intolerancie, mocensko-autoritárskych tendencií a účelových prekrúcaní pravdy, teda klamstiev, ktoré šíria nenávisť. U svojich prívržencov živíte predstavu, že akási zlá časť Slovenska je Vaším nepriateľom, ktorého treba zastrašiť a umlčať. Keby ste boli naším pacientom, urobili by sme všetko pre rozvinutie Vašich zdravých ľudských kvalít, ktoré iste máte, a pre zbavenie sa Vašich kŕčovitých sklonov ovládať a manipulovať druhých …“

Pri pohľade na Roberta Fica a jeho spôsob vystupovania je paralela až priveľmi nápadná. A natíska sa otázka, či nenastal čas na podobné zhodnotenia aj dnes.

Premiér sa pustil cestou, z ktorej už niet návratu. Kým ešte prednedávnom hovoril o akomsi jadre EÚ, dnes sa otvoreným príklonom ku konšpirátorom otočil onomu pomyselnému „jadru“ chrbtom. Nebezpečne podnecuje najnižšie pudy a vášne. Svojou rétorikou nielen pokračuje vo vojne proti prezidentovi (ktorého víťazstvo v prezidentských voľbách bolo pre Fica najväčším ponížením v jeho politickej kariére), ale šponuje ju do nebezpečnej miery.

Ak by sme šli ešte hlbšie, museli by sme povedať, že konšpirátori vďaka premiérovi (ktorému podáva pomocnú konšpiračnú ruku Ján Čarnogurský) určujú tému verejnej debaty. To je moment, ktorý je pre spoločnosť a demokraciu vážny a nebezpečný. Pretože odkláňa debatu od faktov, pravdy a demokratických pravidiel k fikcii a formuje iracionálne pocity, ohrozenia a presvedčenia. Z toho vzišlo aj Zemanovo víťazstvo v Česku.

Zámerom konšpirátorov nie je presvedčiť druhých o svojej pravde. Zámerom je naštrbiť dôveru. Na tomto princípe to dnes robí aj Fico najmä voči prezidentovi.

Pri všetkých tých prepojeniach, o ktorých sa dozvedáme a pri štýle svojho vystupovania už Robert Fico nemá morálne právo riadiť štát. Lenže on si potrebuje udržať moc za každú (!) cenu. Vydal sa nebezpečnou cestou a nebude sa štítiť ničoho. Aj za cenu ešte väčšieho rozdúchavania nenávisti a aktivovania nebezpečných síl. Len aby sme neboli prekvapení, čoho všetkého ešte bude schopný.