Pozadie útoku v Užhorode je poučné aj pre Slovensko

 
Keď bol minulý rok v Užhorode spáchaný teroristický útok na maďarské kultúrne centrum, u nás sa tejto správe nevenovala až taká pozornosť. Avšak výsledky vyšetrovania a prebiehajúci proces stoja za povšimnutie.

Po útoku, pri ktorom našťastie nik nebol zranený, sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou zhoršili. Vyšetrovanie viedlo k obžalovaniu troch Poliakov z extrémistického prostredia. Prácu vyšetrovateľov uľahčili záznamy z bezpečnostných kamier. Všetci traja sú popri obžalobe zo samotného útoku a podpaľačstva obžalovaní aj z propagovania fašizmu, pretože na fasádu centra namaľovali hákové kríže.

Podľa informácií, ktoré v týchto dňoch zverejnila Poľská televízia i Rádio Slobodná Európa, jeden z trojice obvinených, Michal Prokopowicz pred súdom v Krakove odkryl pozadie útoku.

Pokyny k útoku i financie dostal od Nemca Manuela Ochsenreitera, poradcu poslanca nemeckej AfD Markusa Frohnmaiera a editora extrémistického časopisu Zuerst!. Ochsenreiter je častým hosťom ruskej štátnej televízie a opakovane vyjadroval podporu proruským separatistom na východe Ukrajiny. Vycestoval aj do Doneckej oblasti a vyhlasoval sa za pozorovateľa volieb, ktoré však Európska únia považuje za nelegitímne. Má blízke vzťahy s poľskými extrémistami vrátane Mateusza Piskorskeho, zakladateľa proruskej strany Zmiana, ktorý bol pred časom zatknutý pre podozrenia zo špionáže v prospech Ruska a Číny.

Po útoku sa ešte v ten deň všetci traja vrátili cez Slovensko do Poľska. Videozáznam z útoku poslali ako dôkaz Ochsenreiterovi v zašifrovanej správe prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram. Poľské úrady dnes vyšetrujú aj samotného Ochsenreitera. Toto vyšetrovanie je dôležité aj z dôvodu, že Ochsenreiter si postupne vybudoval silné väzby s proruskými a nacionalistickými hnutiami vo viacerých krajinách Európy.

Ochsenreiter s Frohnmaierom založili roku 2016 Nemecké centrum pre euroázijské štúdie, pričom členom správnej rady centra je aj spomínaný poľský nacionalista Piskorski.

Otázka však je, aký bol zámer útoku. Obžalovaný Prokopowicz vypovedal, že cieľom bolo dosiahnuť obvinenie ukrajinských ultranacionalistov a chaos v neprospech Ukrajiny. Inak povedané, manipulácia s verejnou mienkou a následné vplyvy na politiku.

Popredný český portál Hlídací Pes uviedol, že podľa ukrajinského politológa a experta na pravicové extrémistické hnutia Antona Šechovcova fakt, že „nemeckí extrémisti zaplatili za útok na opačnom konci Európy, aby tam vyvolali chaos v neprospech Ukrajiny“, je ukážkovým príkladom toho, „ako to medzi západoeurópskou krajnou pravicou a Kremľom dnes funguje“.

Ako sa však toto všetko týka Slovenska, resp. v čom je pozadie útoku poučné aj pre nás?

Snaha o manipuláciu verejnou mienkou a následný vplyv na politiku je niečo, čo presahuje rámec konkrétneho útoku i hranice štátov. Ďalším poučením je, že extrémisti a radikálni nacionalisti dnes už fungujú ako nadnárodná sieť (v duchu pomyselného hesla Extrémisti všetkých krajín, spojte sa!). Odhodlaní čo najviac manipulatívne vplývať na verejnú mienku a rozrušovať demokratické spoločenstvo s následnými vážnymi politickými dôsledkami.

Výsledkom je rastúci nacionalizmus a ďalšie posilnenie extrémistov. Blížiacimi sa eurovoľbami, prezidentskými voľbami či parlamentnými voľbami môžu byť kdekoľvek v Európe rôzne manipulatívne vplyvy a dezinformácie pre demokraciu ničivejšie než doposiaľ. O to viac by mali kompetentné štátne orgány dôsledne riešiť každý prejav extrémizmu prekračujúci rámec platných zákonov hneď v zárodku a nie takéto prejavy tolerovať. Na sociálnych sieťach je množstvo extrémistických a fašistických prejavov, prejavov popierajúcich holokaust atď., no štátne orgány sa tvária ako hluché a slepé. To, že niekoľko aktivistov na takéto prejavy dôsledne upozorňuje, je chvályhodné a potrebné. Avšak riešiť ich majú na to určené štátne orgány. Lenže na Slovensku žiadna skutočná hrádza proti extrémizmu neexistuje.

Ako uviedol spomínaný český portál, ruský vplyv v strednej Európe doposiaľ šírili prokremeľské médiá napojené na Moskvu, alebo proruskí politici, resp. politici obhajujúci Putinovo videnie sveta. „Ak sa však pred súdom v Poľsku napokon potvrdí verzia jedného z obžalovaných“, bude útok z Užhorodu „dôkazom, že podľa ruských nôt sa v Európe môžu vykonávať – a možnože aj z ruských peňazí platiť – aj násilné útoky“.