Rakúski radikáli môžu byť nočnou morou demokratických síl

 
Prezidentské voľby v Rakúsku potvrdili hlbokú polarizáciu nielen tamojšej spoločnosti, ale aj Európy ako takej.

Stáli proti sebe dva tábory: naštvaní radikáli proti znepokojeným okolo stredu. Syn ruského emigranta napokon aj keď tesne, ale predsa porazil ultrapravicového odporcu migrantov a zástancu anexie Krymu. Už tento fakt má silnú výpovednú hodnotu.

Zvíťazil zdravý rozum. Aspoň zatiaľ. Tesnosť víťazstva už zajtra nebude z hľadiska výsledku podstatná. Zostane však silným varovaním pre štandardné strany a všetky demokratické sily. Aj keď ultrapravicový Hofer napokon nevyhral, výsledok volieb môže znamenať povzbudenie pre populistov a extrémistov nielen v Rakúsku, ale aj za hranicami.

Nemecký denník Die Welt upozornil, že zhruba „polovica voličov zjavne stratila dôveru k politickému systému“, ktorý fungoval desaťročia. Kandidát vládnej koalície stroskotal už v prvom kole. Pre nového rakúskeho kancelára Christiana Kerna je to vážny signál, ktorý ho stavia pred neľahkú úlohu: znovu získať dôveru voličov k vládnej koalícii. Pretože Hoferova podpora sa ešte môže zúročiť v najbližších parlamentných voľbách.

Rakúsky denník Kurier upozornil na nenápadný, ale o to varovnejší faktor, ktorý môže v budúcnosti zamiešať kartami: koalícia za Hofera je silnejšia než koalícia za Van der Bellena. „Najsilnejšia motivácia pre voľbu Van der Bellena bola krátkodobá“ – zastaviť radikálov. „Najsilnejšia motivácia pre voľbu Hofera bola dlhodobejšia – bola to osobnosť kandidáta,“ upozornil denník Kurier. Práve toto môže byť v parlamentných voľbách dôležitý činiteľ.

Nový rakúsky prezident Van der Bellen stojí pred výzvou upokojiť napätú situáciu v krajine rozdelenej na dva tábory. Je to však nesmierne náročná úloha, ktorá znamená, že sa bude musieť postarať – ako napísal denník Kurier – „o pokojnejší tón v politike“. Pretože „krajina potrebuje viac vážnej politiky a menej politického štvania“.

Taká je však úloha štátnika. A nielen toho rakúskeho.

 

(Aktuálne.sk 26. 5. 2016)