Sesternica Janka

 
Košický primátor a bývalý minister zdravotníctva Richard Raši najprv odmietol, že by niekto z jeho blízkych mal finančné výhody z podnikateľskej činnosti sčasti mestskej firmy Kosit. A potom sme sa dozvedeli o sesternici Janke.

Ak chcete ako podnikateľ alebo ako šéf štátnej nemocnice či inštitúcie zaplatiť za likvidáciu odpadu menej než ostatní, dá sa to – ibaže musíte mať odporúčanie sprostredkovateľskej firmy Rašiho sesternice, respektíve byť jej klientom.

Na rozdiel od väčšiny biznisu, kde figurujú kadejaké sprostredkovateľské firmy, sa v tomto prípade cena pre zákazníka zníži. No nekúp to.

Aká je v tom logika a kde je tu biznis? Ak sa to firme skutočne oplatí, tak zmysel jej biznisu môže byť napríklad v províziách za sprostredkovanie obchodných vzťahov s Kositom. Táto otázka je však predmetom obchodného tajomstva. Ako inak. A ak sa to Kositu oplatí tiež, potom je tiež otázka, či štandardné ceny nie sú nadhodnotené.

V Kosite vlastní mesto 34 percent. Spoločnosť AGB ekoservis je firma Rašiho sesternice. A táto firma je úspešná aj pri štátnych zákazkách v rezorte zdravotníctva (v ktorom Raši zastával viaceré významné posty). Ak má v Kosite ceny nižšie než ostatní, otázka, či sčasti mestská firma Kosit tak neprichádza zbytočne o zisky, je namieste.

Pochybnosti a otázky o morálnosti však vyvoláva už samotný fakt, že do poskytovania služby odvozu a likvidácie odpadu, ktorý každý občan či inštitúcia tak či tak „musí“ zo zákona nechať odvážať a likvidovať, je včlenená nejaká sprostredkovateľská firma.

Nejde o korupčný systém fungovania, iba o výhodný biznis. Alebo zvýhodnený.

(kosicednes.sk 16. 6. 2017)