Úspech košických vedcov

 
Vieme, čo sa práve deje na Farme i na kadejakých ostrovoch i to, kto si práve požičal cudziu manželku. Zabávame sa na bezduchých partičkách a na tých, čo už nezabávajú divákov, ale sami seba. Na tých, čo sa predvádzajú hurónskym rehotom a na úrovni maturitných večierkov. Druhým hádame ich vek a s napätím čakáme na ďalšiu poštu pre neho či pre ňu.

Vieme ešte veľa podobných nevyhnutností. No sotva vieme napríklad o úspechoch našich vedcov vo svete. Napríklad o tom, že slovenskí vedci pracujú v tíme špičkových svetových vedcov v CERN-e, sú vysoko uznávaní a pracujú na významných projektoch a experimentoch. Alebo, že košickí vedci z Technickej univerzity sa spolu s vedcami z SAV podieľajú na vedeckom vesmírnom projekte a na príprave významného vesmírneho experimentu.

Iste, skúmanie častíc s ultra vysokou energiou prilietajúcich z vesmíru a hľadanie odpovede na ich pôvod je pre nás laikov tou povestnou španielskou dedinou, niečím neznámym a nezrozumiteľným. O to viac patrí našim vedcom za účasť na významnom svetovom vedeckom projekte uznanie. Pre malú krajinu s chabým vzdelávacím systémom a slabo podporovanou vedou sú to úspechy na úrovni športových majstrov sveta.

Vedci, ktorí sa napriek finančne poddimenzovanej vede i istému dešpektu časti politikov i spoločnosti voči vedcom podieľajú na vedeckých úspechoch, na významných projektoch a experimentoch, pôsobia v prestížnych vedeckých inštitúciách a podobne si zaslúžia uznanie, obdiv a úctu.

(kosicednes.sk 28. 4. 2017)