Vláda trestuhodne premrhala čas na prípravu na druhú vlnu pandémie

 
Počet pozitívne testovaných hrozivo narastá. V nemocniciach je viac pacientov nakazených koronavírusom než v čase vrcholiacej prvej vlny. Popri tom nik netuší, koľko je infikovaných bezpríznakových nosičov vírusu.

Od začiatku je jasné, že predpokladom toho, aby bola pandémia pod kontrolou, je čo najviac testov a vyhľadávanie kontaktov pozitívne testovaných. Lenže počty testov boli také nízke, že postupne zaznievali hlasy spochybňujúce výsledný relatívne dobrý obraz o počte infikovaných. K zvyšovaniu testovania sa pristúpilo až po silnejúcej kritike a narastajúcom počte nakazených.

Viacerí odborníci už pred mesiacmi upozorňovali, že druhá vlna môže byť ešte horšia a že dovtedy treba čas využiť na prípravu. O to viac, že sa dalo predpokladať, že v lete mnohí zmenia svoje správanie a už nebudú takí zodpovední, opatrní a ostražití.

Lenže namiesto prípravy na najhoršie scenáre sa premiér venoval svojim adolescentným statusom a vychvaľovaniu sa, že stál v čele boja proti koronavírusu a ako dobre sme ho v prvej vlne zvládli. Vláda v lete čakala so založenými rukami. Výsledok vidíme.

Úrad verejného zdravotníctva nemôže stíhať vyhľadávať kontakty nakazených, pri takomto náraste je to vylúčené. V susednom Česku to už zistili. V Bratislave je s tým už problém, no minister zdravotníctva alibisticky hádže zodpovednosť na vedenie RÚVZ. Popri tom predstava, že hygienici budú posielať esemesky pozitívne testovaným, aby si sami obvolali tých, s ktorými prišli do kontaktu, je takisto signál o bezradnosti. Ukázalo sa tiež, že hlavné mesto, kde je situácia najhoršia, je nepripravené na nárast testovania a množia sa kritiky a zúfalé skúsenosti občanov.

Pravda je, že prísne opatrenia nemohli neprerušene trvať dlhšie. Rovnako je pravda, že mnohí sa prestali správať zodpovedne a opatrne, čím ohrozili seba aj druhých. No rovnako je pravda aj to, že Matovič a spol. nemali vypracované žiadne scenáre a trestuhodne premrhali čas na prípravu.

Minister Krajčí najprv tvrdil, že situácia je pod kontrolou, no už o pár dní bezradne hovoril, že situácia je kritická a „môže sa nám to vymknúť z rúk“. Nech sa pán minister nehnevá, ale jemu i celej vláde sa to z rúk vymklo už dávno.