Zeman je zneistený, šanca poraziť ho je reálna

 
Miloš Zeman zrejme v prvom kole prezidentských volieb očakával viac percent, než koľko napokon získal. Odstup od druhého Jiřího Drahoša by ho síce mohol upokojiť, lenže súčet percent ďalších štyroch kandidátov, ktorých voliči by mohli v druhom kole dať hlas Drahošovi, sa už pre neho ukazuje ako značne rizikový faktor. Môže totiž zavážiť faktor voľby proti Zemanovi: vôľa konečne sa zbaviť Zemana a vrátiť do prezidentského paláca dôstojnosť.

Kým Zeman už nemá príliš veľkú voličskú rezervu, Drahoš ju má. Neúspešní kandidáti, ktorých voliči by mohli dať v druhom kole hlas Zemanovi, mali spolu zhruba 2 percentá. Naopak, neúspešní kandidáti, ktorých voliči by v druhom kole mohli podporiť Drahoša, získali spolu približne 32 percent. Zeman sa musí cítiť zneistený.

Prezident Zeman tvrdil, že pred voľbami nebude robiť kampaň, čo je v skutočnosti klamlivé, pretože z pozície prezidenta boli všetky jeho aktivity (vrátane pravidelného priestoru v jednej súkromnej televízii) fakticky kampaňou. Každý, kto kandiduje z funkcie, má obrovskú výhodu; má možnosti, aké protikandidát nemá. Na to, akými možnosťami ako prezident disponoval, je však Zemanov zisk fiasko. Alebo inak, je výsledkom a obrazom spôsobu jeho výkonu prezidentskej funkcie.

Pred prvým kolom Zeman nechodil do žiadnych debát s ďalšími kandidátmi. Po prvom kole však pochopil, že teraz sa už debatám so svojim finálovým súperom nemôže vyhnúť. Respektíve, keby tak urobil, podpísal by si tým ortieľ.

Zemanovi treba priznať, že stále ešte dokáže vyprodukovať prekvapivé bonmoty a napriek slabšej kondícii je stále verbálne zdatný. Pretože však proti nemu stojí umiernený občiansky kandidát a rešpektovaný reprezentant vedeckej a akademickej obce, pre svoju verbálnu agresivitu bude mať menší priestor. Jeho výstrelky a verbálna agresivita už zjavne nezaberajú tak ako v minulosti a priestor znechutenia zo Zemana sa rozširuje.

Neistotu cítiť aj u Babiša. Poponáhľal sa Zemanovi poradiť, aby sa dištancoval od niektorých svojich spolupracovníkov a aby sa vyjadril za prozápadnú orientáciu Českej republiky. Z Babišovej strany je to lišiacke: dobre vie, že Zeman ho ani v jednej z týchto dvoch vecí už poslúchnuť nemôže, takže v prípade Drahošovho víťazstva bude môcť Babiš hrdinsky hovoriť, že Zeman prehral, lebo ho neposlúchol, a zároveň sa bude môcť presunúť k akceptácii Drahoša.

Zeman už Babišovi poslúžil, takže teraz ho už nepotrebuje tak naliehavo ako to bolo ešte pred pár týždňami. Na druhej strane však prípadné Drahošov víťazstvo môže značne oslabiť Babišove istoty. Zdá sa, že v strehu budú nielen prezident a jeho vyzývateľ, ale aj potenciálny premiér, ktorého zatiaľ neexistujúca premiérska menšinová moc je značne závislá na Zemanovi.

Tak či onak tí, čo si ctia demokraciu, majú reálnu nádej na víťazstvo nad Zemanom. Na návrat dôstojného výkonu prezidentskej funkcie a na osobu prezidenta s prozápadnou orientáciou a citom pre demokraciu. To, čo sa ešte nedávno javilo ako nemožné, je teraz možné. Dokonca viac než roku 2013.

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs